سم زدایی بدن چیست؟

سم زدایی بدن چیست؟

سم زدایی بدن چیست؟ سم زدایی بدن یک روش طبیعی برای خلاص شدن از شر سمومی است که در بدن شما انباشته شده اند. ایده پشت سم زدایی این است که تمام مواد سمی و مواد شیمیایی را از بدن خود پاک کنید.

سم زدایی بدن

فرآیند سم زدایی بدن روشی طبیعی برای خلاص شدن بدن از شر سموم است. اغلب از طریق کبد، کلیه ها، ریه ها و روده ها انجام می شود. مواد زائد را می توان از طریق این اندام ها یا با ادرار و/یا تعریق خارج کرد. بدن سیستم سم زدایی داخلی خود را دارد. این سیستم اغلب “مسیر تصفیه کبد” نامیده می شود و از سه فاز تشکیل شده است: فاز 1، فاز 2 و فاز 3. در هر مرحله، سموم قبل از اینکه در نهایت بی ضرر شوند و از بدن دفع شوند، مضرات کمتری دارند. برای اینکه این فرآیند به درستی کار کند، باید هر سه فاز فعال شوند.
مسیر تصفیه کبد بخش کلیدی چیزی است که اغلب “سیستم سم زدایی” بدن نامیده می شود.

سم زدایی بدن یعنی چی

سم زدایی بدن یعنی چی؟

سم زدایی بدن فرآیندی است که طی آن بدن از سموم و مواد مضر پاکسازی می شود. این سموم می توانند از منابع مختلفی مانند:

 • آلودگی هوا و آب: تنفس هوای آلوده یا نوشیدن آب آلوده می تواند سموم را وارد بدن کند.
 • غذاهای ناسالم: مصرف غذاهای فرآوری شده، پرچرب، پر قند و فست فود می تواند منجر به تجمع سموم در بدن شود.
 • مواد شیمیایی: استفاده از محصولات شیمیایی مانند آفت کش ها، مواد شوینده و لوازم آرایشی می تواند سموم را وارد بدن کند.
 • داروها: مصرف برخی از داروها می تواند عوارض جانبی داشته باشد که منجر به تجمع سموم در بدن شود.
 • استرس: استرس مزمن می تواند منجر به تولید رادیکال های آزاد در بدن شود که به سلول ها آسیب می رساند و سموم تولید می کند.

بدن به طور طبیعی از طریق اندام هایی مانند کبد، کلیه ها، پوست و روده ها سموم را دفع می کند. با این حال، گاهی اوقات این اندام ها به دلیل بار زیاد سموم قادر به دفع کامل آنها نیستند. در این صورت، سم زدایی بدن می تواند به کمک به دفع سموم و بهبود سلامت کلی بدن کمک کند.

این فرآیند سم زدایی بدن زمانی شروع می شود که یک سم وارد بدن شود، مثلاً از طریق قرار گرفتن در معرض هوا یا غذای سمی، یا از طریق وارد کردن سموم (از جمله داروهای تجویزی) به بدن. بیشتر سموم از طریق دهان وارد بدن می شوند، سموم از هوا می توانند از طریق پوست استنشاق یا جذب شوند. سموم وارد جریان خون می شوند و سپس توسط اندام هایی در قسمت های مختلف بدن شما مانند ریه ها، کلیه ها، روده ها و غیره فیلتر می شوند. بخشی از این فرآیند فیلتر کردن از طریق فاز 1 انجام می شود. فواید دستگاه سم زدایی بدن را بخوانید.

سم زدایی بدن در سه مرحله

 • فاز 1 چگونه کار می کند؟

فاز 1 با کبد شروع می شود. در این مرحله، آنزیم ها سموم را به ماده واسطه ای به نام «متابولیت» تبدیل می کنند. اگرچه متابولیت کمتر از سم اصلی سمی است، اما هنوز باید در فاز 2 بیشتر پردازش شود تا در نهایت با ادرار یا عرق از بدن شما فیلتر شود. کبدی که به خوبی کار می کند برای این فرآیند بسیار مهم است و می تواند تعیین کند که آیا فاز 1 به درستی کار می کند یا خیر. اگر کبد شما توسط سموم بیش از حد سنگین شود، فاز 1 سرکوب می شود. این می تواند منجر به تجمع متابولیت های سمی در بدن شود که ممکن است باعث علائمی مانند خستگی، سردرد و اختلالات خواب شود.
اگرچه کبد در فیلتر کردن سموم از خون بسیار موثر است، سم زدایی از مواد شیمیایی که از طریق پردازش کبد حذف نشده اند یا مستقیما وارد بدن شده اند می تواند در فاز 2 انجام شود. عوامل بسیاری می توانند بر چگونگی سم زدایی کامل فاز 1 و 2 تاثیر بگذارند. بدن. تغییرات هورمونی مانند تغییراتی که در دوران یائسگی، بارداری، پیش از یائسگی (سال‌های قبل از یائسگی) و در دوران بلوغ یا نوجوانی تجربه می‌شوند، می‌توانند روی سم‌زدایی فاز 1 تأثیر بگذارند.

 • فاز 2 چگونه کار می کند؟

فاز 2 در بخشی از کلیه به نام “cortex” اتفاق می افتد. این مرحله سموم را به مواد واکنشی تبدیل می کند که می توانند از طریق ادرار یا عرق دفع شوند. سموم بسیار کمی در این مرحله از بدن ما خارج می شوند، اما مهمتر از آن این است که چگونه سموم به مواد سمی کمتری تبدیل می شوند تا از طریق تنفس، ادرار و/یا تعریق دفع شوند. این چیزی است که در فاز 3 اتفاق می افتد.

 • فاز 3 چگونه کار می کند؟

در فاز 3 سموم هنوز باید بیشتر پردازش شوند تا بتوانند از بدن دفع شوند. با این حال، از آنجایی که این مرحله از زمانی که معده غذا را هضم می کند خیلی زود شروع می شود و با آنزیمی به نام “شیره معده” شروع می شود، اغلب نقش مهمی در تعیین اینکه آیا ما علائم عدم تحمل غذایی را داریم ایفا می کند.
سمومی که وارد بدن می شوند را می توان از طریق فاز 3 یا با خروج صفرا و دفع آن با مدفوع، یا از طریق ریه ها به صورت دی اکسید کربن که هر دو در مدفوع یافت می شوند، دفع می شوند. سومین راه دفع سموم از بدن از طریق تعریق (مثلاً تعریق شدید در سونا) یا دفع آنها از بدن است. انجمن سلامتی نیز به سم زدایی بدن اشاره کرده است.

نکاتی که به سم زدایی طبیعی بدن کمک می کند:

 • مصرف میوه ها و سبزیجات زیاد: میوه ها و سبزیجات سرشار از آنتی اکسیدان هایی هستند که به سم زدایی بدن کمک می کنند.
 • نوشیدن آب زیاد: آب به دفع سموم از بدن کمک می کند.
 • ورزش منظم: ورزش به تعریق بدن کمک می کند که می تواند به دفع سموم از طریق پوست کمک کند.
 • خواب کافی: خواب کافی به بدن فرصت می دهد تا خود را ترمیم کند و از شر سموم خلاص شود.
 • کاهش استرس: استرس می تواند تولید سموم را در بدن افزایش دهد. تکنیک های مدیریت استرس مانند یوگا، مدیتیشن یا تنفس عمیق می تواند به کاهش استرس و بهبود سلامت کلی بدن کمک کند.
 • از مصرف سیگار و الکل خودداری کنید: سیگار و الکل سمومی هستند که می توانند به کبد آسیب برسانند و توانایی بدن را برای دفع سموم کاهش دهند.

غذاهایی که به سم زدایی کمک می کنند:

غذاهایی که به سم زدایی کمک می کنند عبارتند از: کلم بروکلی، کرفس، خیار، کلم، هویج، سبزیجات برگ دار و سیب.

زغال اخته، شاه توت، تمشک و توت فرنگی از غذاهایی هستند که خاصیت پاک کنندگی دارند. آنتی اکسیدان های موجود در این توت ها به خلاص شدن بدن از شر رادیکال های آزاد کمک می کند که در هنگام مصرف آفت کش ها و مواد شیمیایی تجمع می یابند. این یکی از دلایلی است که چرا باید تا حد امکان غذاهای ارگانیک مصرف کنید.

غذاهای غنی از گوگرد
غذاهای غنی از گوگرد مانند غذاهای پروتئینی با کیفیت بالا، تخم مرغ و پیاز به سم زدایی کمک می کنند. گوشت حیوانات تغذیه شده با علف نیز دارای گوگرد است. روی برای کبد برای انجام بسیاری از عملکردهای سم زدایی مانند متابولیسم الکل و مواد شیمیایی به طور موثر مورد نیاز است. غذاهایی که سرشار از روی هستند عبارتند از: تخم کدو تنبل، گوشت گاو، روغن کبد ماهی، اردک و بادام.

آنچه در بالا توضیح داده شد سیستم سم زدایی طبیعی بدن بود اما با توجه به سبک زندگی ماشینی و آلودگی های زیست محیطی و ورود بیش از اندازه مواد سمی و فلزات سنگین به بدن ما یکی از روش های نوین و مفید سم زدایی بدن توسط دستگاه سم زدایی بدن می باشد که عمل پاکسازی کل بدن را از طریق حمام یونی پا طی یک دوره درمانی به طور کامل انجام می دهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *