عوامل ریزش مو چیست و چگونه ریزش آن را متوقف و رشد مو را افزایش دهیم

مو

در این مقاله جواب سوالات زیر را دریافت خواهید کرد:

 • چه ویتامینهایی در ریزش مو مهم هستند ؟
 • چگونه رشد مو را افزایش دهیم ؟
 • روشهای خانگی تقویت پیاز مو چیست؟
 • شامپوهای ضد ریزش مو موثر هستند؟

برای پاسخ به این سوالات ، شناخت ریشه مو برای ما حائز اهمیت است .

مسیری که مو در آن رشد می کند فولیکول مو می گویند . قسمت انتهای فولیکول مو پیاز مو قرار دارد . حجم پیاز مو قطر یا ضخامت تارمو را تایین می کند. موهای روشن و بلوند معمولا نازکتر از موهای تیره هستند . میانگین تعداد تارهای مو بسته به نژاد حدودا بین 85000 تا 150000 می باشد . قطر مو بطور متوسط بین 0.2 و 0.8میکرون هست . در نوزادان و افراد مسن  تعداد وضخامت مو نسبت به سایر مقاطع سنی کمتر است .

در عمق پیاز مو برجستگی کوچکی به نام پاپیلا ، وجود دارد که رشته های عصبی و مویرگهای خونی که باعث رشد و تغذیه و نگهداری مو میشود با آن در ارتباط هستند  که اثر حیاتی بر کل تارمو را دارد .

اگر پاپیلا به اندازه کافی از بدن غذا نگیرد . پیاز مو ضعیف شده و قدرت نگهداری مو را از دست می دهد .

papella

در اطراف حفره ریشه مو ، غدد چربی (سبوم مو ) متعددی وجود دارد که ترشح این غدد از دو جهت برای موها اهمیت دارد . اولا به صورت یک لایه نازک روی مو را پوشانده و باعث حفاظت از آن می شود . همچنین به مو درخشندگی خاصی می دهد .

در پوست سر ، همانند قسمتهای دیگر بدن غدد عرق وجود دارد که هر دو غدد عرق و چربی خاصیت اسیدی روی مو دارند .

چرخه رشد و ریزش

موها یک دوره رشد ، تا استراحت را سپری می کنند و بعد از آن می ریزند و جای آنها موهای جدیدی شروع به رشد می کنند . بهمین صورت چرخه ادامه پیدا می کند .

مراحل سیکل رشد مو عبارت اند از : آناژن – کاتاژن – تلوژن

 • آناژن (َAnagen) : در هر زمان حدود 85 درصد موها در مرحله رشد قرار دارند که این دوره هم حدود 2 تا 8 سال طول می کشد . هر چه دوران رشد مو طولانی تر باشد ، بلندی مو بیشتر است . سرعت رشد مو در افراد در ماه بین 0.6 تا 5/1 سانتی متر است .
 • کاتاژن (Katagen) : حدودا 1% موها در این مرحله هستن و دوره کوتاهی هست که بین 2 تا 4 هفته طول می کشد .رشد مو کند شده و فولیکول مو کوچکتر میشود چون تغذیه آنها از پاپیلا رفته رفته قطع میشود .
 • تلوژن ((Telogen : حدود 12% موها در این مرحله هستند . نام دیگر این مرحله که حدود 3 تا 4 هفته طول می کشد ، مرحله استراحت است . رشد مو بطور کامل متوقف شده و از فولیکول جدا شدند و کاملا خواب هستن .

ریشه موهای ریخته شده ای که رنگ سفید دارند یعنی طبق طی نرمال سیکل عمرشان ریخته شده اند . در غیر این صورت ریشه موی کنده شده تیره است .

بعد از اتمام دوره استراحت و رسیدن موهای مرده به سطح پوست برای ریزش ، موهای جدیدی شروع به رشد می کنند و این چرخه ادامه می یابد .

طول دوره هر یک از مراحل به نژاد و سن بستگی دارد .

growth

اولین تارهای مو از چه زمانی رشد می کنند ؟

از هفته یازدهم جنینی یا بعبارتی ماه سوم بارداری ، فولیکولهای موی جنین شکل می گیرند و شروع به رشد می کنند . و با ادامه این روند خط موهای جنین شکل میگیرد . بطوری که در هفته 22 هم ، مژه ها و ابروهای جنین مشخص می شود . پس قبل از به دنیا آمدن سرنوشت ژنتیکی موهای شما تعریف شده است .

چه تعداد ریزش مو در روز طبیعی است ؟

روانه ریزش  بین 25 تا 100 تارمو طبیعی است اما هر چقدر این مقدار کمتر باشد نقطه مثبت است . افرادی که تعداد ریزش تارهای موی آنها بیشتر از حد متوسط باشد ، مشکل ریزش مو دارند و معمولا سرعت رشد موهای جدیدشان هم کمتر است .

علت ریزش

علت ریزش مو به دو دسته طبیعی و غیر طبیعی تقسیم می شود .

 • علت طبیعی : ژنتیکی یا آندروژنیک –  پیری
 • علل غیر طبیعی : غم و اندوه – شکهای ناگهانی – عوامل هورمونی (تیروِیید ، پلی کیستیک ، افزایش هرمونهای مردانه و …) – کشش فیزیکی (بستن کش سر یا دم اسبی بمدت طولانی) – مطالعه و تفکر زیاد ( بعلت فعالیت بیشتر سلولها ، خون و مواد مغزی به قسمت مغز بیشتر روانه می شود تا به ریشه مو) – عدم انجام ورزش – عدم رعایت بهداشت فردی – کاهش وزن نا گهانی – استرس – پس از زایمان – مصرف بیش از حد ویتامین A

عوامل موثر بر رشد

هر فرد بیشترین رشد موی خود را در بازه 15 تا 30 سالگی تجربه می کند . جالب است بدانید که رشد مو در طول روز بیشتر از شبها و در فصول گرم بیشتر از فصول سرد است .

 • تغذیه مناسب و کافی 2- فعالیت منظم غدد 3- رعایت بهداشت 4- تقویت خارجی ریشه مو

توضیح هر یک از این نکات به داشتن موهای سالم و پر حجم و بلند کمک می کند . در واقع نوعی روش جلوگیری از ریزش مو و افزایش رشد آن را بصورت کامل بیان می کند

vegtebal

عوامل کمک به رشد مو و کاهش ریزش که بصورت خوراکی میتوان مصرف کرد

یکی از عواملی که بر رشد و بافت مو تاثیر دارد ، کمبود مواد مغذی از جمله : کمبود آهن – کمبود اسیدهای چرب – زینک – روی – بیوتین – سولفور – سلنیوم – اسید فولیک – ویتامینهای گروه B – مس – منیزیوم

کمبود آهن : فولیکولهای مو از جمله سریعترین سلولهای تکثیر شونده در بدن هستند و آهن یکی از عوامل تنظیم کنترل این روند است .

کمبود اسیدهای چرب : موجب ریزش موی سر و ابرو و کاهش ضخامت مو می شود . از جمله مهمترینش اسید امگا 6 است . که در رشد مو و تقویت فولیکول مو مهم است . اسیدهای امگا 3 نیز مانع ریزش مو می شوند . که از جمله در:  ماهی ها – بذر کتان – گردو – کدوحلوا – روغن زیتون  وجود دارد .

زینک : یکی از مواد مورد نیاز بدن است . که درتنظیم آنزیمهای نقش مهمی دارد و کمبود آن معمولا ارثی بوده و موجب ریزش مو می شود .

 • مصرف دارویی این 3 مورد باید تحت نظر پزشک باشد وگرنه زیاده روی در آن باعث تولید سم می شود .

مصرف میوه جات و سبزی جات را هرگز فراموش نکنید .

اسید فولیک و بیوتین : جزء گروه B هستند و برای رشد سریع مو کمک می کنند .

پروتئین : گوشت سفید و قرمز ، غذاهای دریایی ، منابع خوبی از پروتئین هستند . در صورتی که گیاه خوار باشید از حبوبات ، مغزها ، دانه های پروتئینی استفاده کنید.

مکملهای خوراکی که فقط برای ریزش و تقویت ساخته شده اند

 • هیرویت
 • اکوفن
 • سیستین ب6

عوامل کمک به رشد مو و کاهش ریزش که بصورت خارجی میتوان بر موها اعمال کرد

 • سعی کنید نوک مو ها را هر 3 ماه یک بار به اندازه 1 سانتی متر کوتاه کنید . این کوتاهی چندان تفاوتی در طول موی شما نخواهد داشت ، اما این امکان را فراهم می آورد که مو سالم و بدون موخوره ، با حفظ تراوتش رشد کند .
 • کف موهای خود را هر از گاهی با روغن های گرم شده مغذی ماساژ دهید .
 • روغن گرچک : غنی از ویتامین E و اسیدهای چرب ضروری بخصوص امگا است  .این روغن را می توانید کف سر بمالید و تا 3 ساعت نگه دارید . و بعد ابکشی کنید .

اگر شدت ریزش موهایتان زیاد باشد هر هفته 2 مرتیه تکرار کنید .

 • روغن رزماری : برای رشد مو فوق العاده است . زیرا باعث تحریک فولیکول مو می شود . بیشتر برای پر پشتی ابرو توصیه می شود .

بهتر است آب برنج و رزماری را با هم به مدت 5 دقیقه کف سر ماساژ دهید و بعد از 30 دقیقه بشویید.

 • ژل آلوورا :این ژل را با کمی آب لیمو مخلوط و به ریشه موهایتان بمالید ، که باعث رشد سریع مو شده و از ریزش آن جلوگیری می کند .
 • آب پیاز و سیر : هر دو دارای مقدار زیادی گوگرد هستند . برای رشد سریع و تقویت مو مفیدند . و بعلت داشتن خواص ضد باکتریایی و عفونتی ،باعث پیشگیری و بهبود شوره و قارچ سر می شوند .

سیر را با مقداری روغن زیتون تصفیه نشده مخلوط و به کف سر بمالید .

 • آب سیب زمینی : حاوی ویتامین B – C – روی و آهن است . و فولیکولهای مو را تقویت و رشد مو را افزایش می دهد .
 • روغن یا آب شنبلیله : شنبلیله غنی از پروتئین است و موهای شما را تقویت می کند . در یک فنجان دانه های شنبلیه را به مدت 4 ساعت در آب ولرم خیس کنید.و بعد کمی روغن نارگیل به آن اضافه کنید و 1 ساعت قبل حمام به کف سر بمالید .
 • شما می توانید به تمامی این ماسکها بنا به سلیقه خود مقداری عسل ولیمو ترش که حاوی ویتامین B ,Cو اسید فولیک است اضافه کنید که علاوه بر تقویت ریشه مو به نرمی و رطوبت مو نیز کمک می کند.

چه نوع ریزش هایی قابل کنترل نیست ؟

 • نوعی از ریزش مو که در آن پیاز مو ضعیف شده و مو ، قدرت رشد ندارد . در دوره شیمی درمانی است . که این ریزش نوعی واکنش به درمان می باشد .
 • الگوی طاسی : این نوع ریزش بعلت ترکیب هورمونهای مردانه و ژنها است اتفاق می افتد و مو از ریشه به مرور ناپدید می شود .

میتوان از مینوکسیدیل ها (استفاده از این داروها نباید کمتر از 9 تا 12 ماه باشد ) و داروهای خوراکی مثل فیناستراید جهت کاهش ریزش ریشه مو استفاده کرد .

آیا شامپوهای ضد ریزش مو درکاهش ریزش موها موثر است ؟

وظیفه اصلی شامپوها ، شستسو و رفع چربی سر و آلودگی هایی است که بر سطح موها و پوست سر می نشیند . شامپوهای ضد ریزش معتبر علاوه بر پاکسازی مو، باعث کاهش رادیکالهای آزاد وبا تحریک پیاز مو علاوه بر افزایش گردش خون باعث فعال سازی پیاز مو می شوند .

امیدوارم از این مطالب استفاده لازم را برده باشید و در صورت تمایل به دوستانی که از این مهم رنج می برند معرفی کنید.

با تشکر مدیریت سالن لوکس تبریز

المیرا راهوا


مشاهده محصولات پوست و موی فروشگاه لوکس تبریز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم