علت آسیب مو و نحوه ترمیم آن پس از انجام دکلره و رنگ

مو

یکی از زیباییهای ظاهری انسان ، موهای آن است که نوعی تزیین ، مخصوصا برای بانوان به حساب می آید . برای افزایش زیبایی و تنوع از رنگها و مواد دکلره استفاده می کنیم . چنانچه همه چیز در دنیا ، نیاز به توجه و مراقبت دارد ، انجام یک سری واکنشهای شیمیایی روی موها ، نیاز به مراقبت های ویژه پس از انجام آن را دارد .

ولی شخصا به این باورم که برای افزایش نشاط روحی خود نباید از این امکانات غافل شد .ما زیباییم ، زیبا خلق شده ایم و زیبایی را دوست داریم . پس به خود ارزش دهیم و برای حفظ آن توجه کنیم .

برای آگاهی بیشتر اول باید ساختار مو را بشناسیم .

ماده اصلی تشکیل دهنده مو ، پروتینی به نام کراتین است ، که باعث مقاومت در برابر آسیب می شود  . چربی رنگدانه ها (زرد-قرمز-آبی) ، ویتامین ها ، روی و یک سری فلزات و مقداری آب که نقش مهمی در خصوصیات شیمیایی و فیزیکی مو دارد .

ساختار مو

مواد در دو بخش :

1- ریشه ( بخش زنده مو )  : شامل پیاز مو ، پاپیلا ، عروق خونی و غدد چربی متصل به حفره مو می باشد .

2- ساقه (بخش مرده مو)  :1- مغز مو یا مدولا medulla 2- بخش میانی یا کورتکس cortex 3-لایه خارجی یا کوتیکل cuticle

 

ساختار مو

 

2-1 لایه داخلی یا مدولا : این لایه را موهای ضخیم دارند و موهای نازک و کرکی فاقد مدولا هستند . این لایه نور را منعکس می کند و باعث می شود رنگ موها در زیر نور آفتاب نسبت به قرارگیری آن در سایه متفاوت باشد .

2-2 لایه میانی یا کورتکس : شامل سلولهای مرده ، رشته های پروتینی ، رنگدانه ها می باشد . ضخامت و درصد خاصیت کشسانی و انعطاف پذیری این بخش از مو ، از دیگر قسمتها بیشتر است . و هر چه مقدار ملانین (رنگدانه ها) در این بخش بیشتر باشد ، رنگ موها تیره تر خواهد بود .

2-3 لایه خارجی یا کوتیکول : این لایه در چندین ورقه بهم پیوسته همانند پولکهای ماهی که در مجاورت هم قرار گرفته و هر لایه مقداری از سلول لایه دیگر را می پوشاند ، 10 % وزن موها را تشکیل می دهد . انعطاف پذیری تارهای مو در هنگام پیچاندن نیز به دلیل ساختار فلس مانند است .

 

مو

 

هر گونه آسیب به کوتیکول باعث زبری و خشکی و خشن شدن این لایه می شود و اگر این تخریب زیاد باشد ، لایه میانی یا کورتکس بدون محافظ باقی می ماند ، و در اثر تبخیر رطوبت ، منجربه عوارضی چون موخوره ، گره خوردگی ، خشکی و نازک شدن موها می شود و تار های مو کدر به نظر می رسد و به راحتی دچار الکتریسته ساکن می شود .این لایه مهمترین لایه محافظتی مو در برابر تنشهای مکانیکی و ترکیبات شیمیایی است .

برای شناسایی و پیشگیری از آسیب موها ، اول باید ببینیم رنگ بر مو چگونه عمل می کند و موجب چه تغییراتی می شود .

واکنش شیمیایی رنگ بر مو چگونه است ؟

از زمانی که رنگ به بیرونی ترین لایه مو یعنی اپی کوتیکول تماس برقرار می کند ، شروع می شود . رنگ مو پس از طی مسیر پیچیده از غشا سلولی عبور می کند و با مکانیسم تراوشونفوذ به لایه میانی میرسد. یک واکنش پلیمریزاسیون نیز در اینجا می تواند اتفاق بیفتد .

رنگ خالص بدون اضافه کردن اکسیدان هرگز عمل نمی کند.اکسیدان باعث تثبت رنگ می شود ولی استفاده نااگاهانه از آنها آسیبی بیشتر از انجام دکلره داشته و باعث خروج سولفور از موها شده و تارهای مو نازکتر و خشکتر می شود .

ماده دیگر تشکیل دهنده رنگ مو آمونیاک است که خاصیت قلیایی دارد . آمونیاک در نتیجه ترکیب اکسیدان و رنگ مو ، به عنوان کاتالیزور عمل می کند و قشر خارجی را شکافته باعث نفوذ رنگ به کورتکس می شود و به روشن شدن موها نیز کمک می کند و مولکولهای رنگ در بخش میانی با مولکولهای بزرگتر که رنگ طبیعی مو است واکنش داده و طی عمل اکسیداسیون باعث تغییر رنگ موها می شود .

 

واکنش مو به مواد

 

آیا رنگ کردن مو باعث آسیب مو می شود ؟

رنگ موی دایمی حاوی مواد شیمیایی مختلفی است که وقتی روی موها قرار می گیرد چربی لایه خارجی مو را برمی دارد و هر بار ،باعث تجزیه مقداری از پروتئن مو بنام کراتین می شود ، که این امر موجب نازک شدن تار موها می شود . خاصیت قلیایی و مدت زمان نامناسب نگه داری رنگ مو موجب آسیب به تارها می شود . اکثر خانمها تجربه و علم کافی برای رنگ کردن موها ندارند و انجام عملی غیر اصولی ، بدون کنترل درصدهای مناسب نسبت به جنس مو ، باعث ایجاد اسیب جدی به موهاشون میشود .

ولی با استفاده از مارکهای معتبر ، با خاصیت عملکرد در محیط خنثی و یا اسید ضعیف و استفاده صحیح آنها ، توسط یک آرایشگر ماهر ، مقدار این آسیبها را به حداقل می رساند .

رنگ موهای بدون آمونیاک ، برای اعمال نفوذ پذیری از ماده دیگر استفاده می کنند که مقدار آسیبش نسبت به آمونیاک کمتر است وگرنه مو رنگ نمی گیرد .

در مورد رنگ موهای غیر دائمی که دوام چندانی ندارند ، می توان گفت ، چون در لایه خارجی مو باقی می مانند و خاصیت اسیدی دارند ، چندان آسیبی به مو ندارند .

مواد دکلره اگر چه با مواد خوب و علم کافی انجام شود مخرب نیست اما بدون اسیب هم نیست . این کار باید بصورت حرفه ای و با گذاشتن تایم در اختیار متخصص رنگ بدون عجله و با تکنیکهای درست انجام شود تا باعث تخریب کامل لایه خارجی نشود وگرنه اب درون موی شما تبخیر و مو خشک و شکننده می شود .

روشهای نگه داری موی رنگ شده و دکلره

بعد از اتمام کار و مراجعه بعدی مشتری آسیبهای زیادی مشاهده می شود که علت آن عدم نگه داری و محافظت از مو ، توسط خود مشتری است . که بیشتر به آسیبهای فیزیکی مربوط است .

از آن جمله می توان به :

 • استفاده بیش از حد سشوار با حرارت بالا و مستقیم روی مو
 • استفاده از اتو
 • عدم رعایت نحوه شانه زدن
 • سشتشو با اب گرم
 • استفاده از شوینده های نا مناسب
 • عدم رطوبت رسانی مناسب به موها
 • عدم کوپ منظم در بازه زمانی مناسب
 • روش نا صحیح خشک کردن مو با حوله
 • برخورد کلر استخر با موها بعلت عدم استفاده از کلاههای غیر قابل نفوذ

 

آسیب موی رنگ شده و دکلره

 

روشهای ترمیم موهای آسیب دیده

 • بعد از دکلره یا رنگ ، حتما از شامپوهای مخصوص موهای رنگ شده استفاده کنید .در غیر این صورت دقت کنید شامپوها فاقد سولفات (sulfates) باشند . چون سولفات باعث کاهش رطوبت و خشکی مو و جدا شدن مولکولهای رنگ می شود .
 • اگر موهای چربی ندارید از شستشوی بیش از حد آن خودداری کنید و فقط به شستن ریشه ها اکتفا کنید .
 • بعد از رنگ کردن 2 روز موهای خود را نشویید تا ثبات بیشتری داشته باشد.( در این زمان به موها زمان می دهیم تا فلسهای مو بسته شود |)
 • از حوله فقط برای گرفتن آب اضافه مو استفاده کنید .
 • سعی کنید موهایتان را یک روز در میان بشورید .
 • بعد از شستسو حتما از ماسک داخل حمام مناسب با موهای تان را استفاده کنید .
 • از شانه کردن موها در حالت خیس خودداری کنید و قبل از شانه با لوسیونها و یا روغنها کمی نرم و مرطوب کنید .
 • اگر از دوفاز بعد از حمام استفاده می کنید سعی کنید حاوی سیلیکون باشد تا مانند غلافی از موها محافظت کند.
 • چند قطره از این روغنها رو به شامپوی خود اضافه کنید :
 1. روغن بادام : پوست سر را مرطوب و نرم می کند .
 2. روغن بابونه : لطافت و درخشندگی می بخشد .
 3. روغن نارگیل : از شکنندگی ، موخوره ، شوره سر ، قارچ پوستی جلوگیری می کند .
 • در هنگام خشک کردم موها ، اجازه دهید مقداری با دمای اتاق خشک شود بعد با سشوار آن هم با فاصله دورتر و حرارت متوسط استفاده کنید .
 • مایونز : در صورت احساس خشکی موها ، مقداری از مایونز را بطور کامل به موهایتان ماساژ دهید ، ترجیحا به ریشه نزنید و بعد از 30 دقیقه بشورید .
 • موز : پتاسیم موجود در این میوه باعث بهبود خشکی و آسیب مو می شود . ابتده موز را به خوبی نرم کنید و به موهایتان بمالید و بعد از 30 دقیقه بشوید .
 • روغن نارگیل را به موهایتان بمالید حتی کف سر و پس از 3 ساعت ابکشی کنید .
 • از امکانات احیاء مو ، موجود در سالنها در صورت تمایل بهره مند شوید .

امیدوارم از این مقاله استفاده لازم را کرده باشید

با تشکر مدیریت سالن لوکس تبریز

المیرا راهوار

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم